Poemat Mickiewicza

“Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza to poemat, który ukazał się po raz pierwszy we Francji 28 czerwca 1834 roku. “Pan Tadeusz” należy do klasyki polskiej literatury, książka napisana w niezwykły sposób, ukazuje losy Polaków i Polski, w jednym z trudniejszych czasach dla  Polski. 

Biografia Adama Mickiewicza

Adam Mickiewicz to polski publicysta, pisarz i działacz. Należy do najważniejszego grona polskich poetów romantycznych, zaraz obok Juliusza Słowackiego, oraz Zygmunta Krasińskiego, należy do grona Trzech Wieszczów. Jest uważany za najważniejszego poetę polskiego, oraz w Europie. Adam Mickiewicz jest przez wielu uważany za najwybitniejszego twórcę dramatu romantycznego, i jest porównywany do takich osobowości jak Goethe czy Byron. Był także założycielem i członkiem Towarzystwa Filomatycznego. Książki “Pana Tadeusza” dostępne są w sieci.

Pan Tadeusz- klasyk literatury polskiej

“Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza to powieść, którą powinien znać każdy. Nic więc dziwnego, że znajdują się w kanonie lektur, i często pojawia się na maturze. 

Szlachta przyjeżdża na przyjęcie, które wyrządza Sędzia na zamku w Soplicy. Przyjeżdża także, bratanek sędziego, Tadeusz, który szybko zostaje uwikłany w romans, nikt nie wie, czy z tego będzie jakiś ślub, czy może inaczej potoczy się życie młodzieńca. Dochodzi także do sporu o zamek na Soplicy, między Hereszkami a Soplicami, jednak Soplicowie, dzięki zdeterminowaniu i zaciętej walce, otrzymują zdobycz. W utworze pojawia się także ksiądz Robak, który w rzeczywistości jest ojcem Tadeusza. Ksiądz pomaga Tadeuszowi w sprawach miłosnych, między nim a Zosią, aby Tadeusz mógł za nią wyjść. Ksiądz Robak odkupił swoje winy, dzięki patriotyzmowi, i walce za ojczyznę. W “Panu Tadeuszu” są opisywane polowania, uczty, natura oraz przyjęcia, oraz również życie zwyczajnych szlachciców. Szlachta toczy między sobą różne spory, np. Rejent z Asesorem, kłócą się, kto ma lepszą broń, Soplica i Hereszko idą do sądu, a jakby tego było mało, pojawia się także Telimena, która kusi każdego mężczyznę, i jest opiekunką Zosi.